На зв’язку 24/7

9.00 - 18.00

На зв’язку 24/7

Працюємо круглий рік

Методи очищення свердловини на воду | Короткий опис

Ми рекомендуємо цю статтю лише для ознайомлення. Деякі методи цілком доступні кожному і ви зможете застосувати їх самі, але ми категорично радимо вам цього не робити. Не намагайтеся самі без досвіду проводити ремонтні чи очисні роботи. Дуже великий ризик погіршити ситуацію.

Саме з цією метою ми не даватимемо вам докладне роз’яснення як, що і в якій послідовності робити, ми опишемо вам коротко методики, для вашого поверхневого ознайомлення.

Хочемо відзначити, що очищення свердловини не є ремонтом. У попередній статті ми розібрали тему ремонту свердловини та виявлення несправностей, а у першій статті нашого циклу про несправності свердловин ми розповіли вам про фундаментальну важливість обслуговування та своєчасної діагностики свердловини. Рекомендуємо вам ознайомитися з ними, ми впевнені, що ви залишитеся задоволені отриманою інформацією.

Можливо, перед самим ремонтом виявиться необхідним провести очищення свердловини, щоб мати можливість проводити ремонт, легше його проводити або відкрити доступ до всього стовбура, причин може бути багато. Наводимо вам методи, до яких найчастіше вдаються ремонтники. Якісь з них дуже застарілі, якісь підходять тільки певному типу свердловин, але все це доступно на ринку.

Методи очищення

 

Метод №1 — прокачування вібраційним насосом

Очищення свердловини вібраційним насосом є досить частим явищем. При тому, що використання даного насоса для постійного водокористування заборонено використовувати його для чищення свердловини можна, за такий короткий час він не зашкодить свердловині.

Цей тип насоса повинен бути обов’язково з нижнім забором води, щоб знизу він міг разом з водою підіймати з дна пісок та мул. Ми рекомендуємо вдосконалити насос металевим елементом, що стирчить з нижньої частини. Без нього ми не бачимо сенсу його застосовувати – падає продуктивність та ефективність чищення у кілька разів. Хтось встановлює кронштейн (як показано на фото). Це робиться для того, щоб їм можна було розколупати ущільнився на дні засмічення, яке при потраплянні у вібраційник буде відкачуватися.

Уважно прочитайте інструкцію до насоса. Зазвичай вони обмежені за часом активного користування (1-2 години) і потребують перерв у роботі.

Метод №2 — промивання свердловини двома насосами

Суть даного методу полягає в тому, що як і в першому випадку насос занурений у свердловину, але замулене дно не колупається, а розмивається зі шланга іншим насосом, який з поверхні подає воду вниз на ущільнену ділянку. Шланг повинен опускатися на дно і там струменем води розмивати породу, у той час як другий насос піднімає скаламучену воду на поверхню. Деякі зациклюють цей процес для зменшення витрати води.

У відкритих джерелах знайшли таку схему роботи даного методу (дивіться картинку зліва). Його недолік полягає в тому, що є не так багато свердловин, в які по діаметру можна спокійно опустити і насос і шланг з вантажем прикріпленим до низу. Якщо труба найпоширенішого діаметру 125 мм, то у вас нічого не вийде і великий ризик застрягання і переклинювання. До всього іншого продуктивність насоса, що подає, повинна бути високою, оскільки необхідно не тільки розмити ущільнення, але і підняти ці частинки до насосу, який підбере їх разом з водою і віднесе нагору. При такому “струменевому” підйомі частинок більші фракції залишатимуться на дні, а підніматиметься лише дрібна або пилувата.

Хочемо відзначити, що перший та другий методи можуть працювати в обмеженому метражі, оскільки вібраційні насоси не відрізняються великою продуктивністю. Наводимо вам наприклад графік залежності висоти підйому води від продуктивності для насоса Малюк, одного з найпоширеніших на ринку.
Так ось, при невеликій продуктивності насоса не вдасться проводити очищення свердловини, оскільки це буде займати дуже багато часу з урахуванням того, що насосу ще необхідна перерва в роботі. Чим більше на нього навантаження, тим менший час безперебійної роботи.

Метод №3 — вилучення піску за допомогою жолонки

Жолонка — це шматок сталевої труби довжиною метр-півтора, з одного боку якого розташовується клапан, а з іншого – важіль-вушник для тросу. Конструкція досить проста – зробити жолонку можна своїми руками, більша їх частина так і робиться.
Вона добре підходить для видалення різних відкладень із дна свердловини: піски, камінці, глина та інше.

Принцип роботи цього методу простий: жолонку різко опускають на дно свердловини. Клапан, врізавшись у пісок, відкривається і в желонку проникає деяка кількість піску. Далі або вручну або через блок (рідше лебідку) за трос підіймають жолонку і витрушують її вміст. А потім опускають і повторюють цю дію знову та знову. Деякі радять воду максимально викачати, це пов’язано з тим, щоб ви в жолонці не піднімали щоразу доверху залиту піщановодяну суміш, це буде важче і ви швидше почуєте втому.
У фільтрових свердловинах слід зберігати обережність у зоні фільтра щоб не пошкодити його, а останні сантиметри ближче до дна краще видалити іншим способом, аби не пошкодити черевик свердловини.

Зверніть увагу на те, що кулька часто буває замінена пласким клапаном. Їх продуктивність ніхто звичайно ж не порівнював, але вони також часто використовуються жолонщиками.

Метод №4 — промивання ерліфтом (газо-повітряною сумішшю)

Даний метод очищення свердловини не для всіх, оскільки вимагає підключення додаткового обладнання, а саме компресора. Чим більша глибина свердловини, тим більший обсяг компресора необхідний.

Принцип дії наступний: у свердловину опускається трубка від компрессора, прикріплена до водопідйомної труби і загорнута в неї. На кінці труби розміщується металевий накінечник обтяжувач який одночасно слугує за для того, щоб розгрібати шар мулу або піску. З гирла свердловини компресор подає повітря на забій, там він змішується з водою і оскільки щільність газоводяної суміші менша за щільність води вона піднімається по трубі вгору, в якусь заздалегідь заготовлену ємність. Разом з цією сумішшю вгору трубою йде і різного роду пісок, глина, іржа і так далі. Досить дієвий метод, довгий, але робочий.

У деяких випадках свердловину просто заповнюють доверху водою і пускають униз розпилювальний оголовок з трубкою від компресора. Як і з попереднім варіантом, він встромляється в дно і повітрям руйнує скупчення різних фракцій та мулу, за принципом різниці щільностей, менш щільна маса піднімається вгору і виливається зі свердловини.

Метод №5 — видалення забруднень гідроударом

Метод гідроудару ефективний і застосовується в основному проти накопичених із зовнішнього боку фільтра відкладень, які перекривають або обмежують доступ води у свердловину.

Існує кілька варіантів реалізації даного методу.

Перший.
Береться труба трохи менше у діаметрі, ніж діаметр обсадної труби свердловини, один кінець повністю заварюється, а на другому кріпиться трос. Зі свердловини необхідно викачати всю воду залишивши лише пару метрів. Цей “снаряд” необхідно різко скинути вниз у воду, після чого підняти і знову повторити дію. Принцип полягає в тому, що при ударі труби об воду він продовжує стискати стовп води, а оскільки зазор між снарядом і трубою маленький, воді через збільшення тиску необхідно кудись йти і вона шукатиме у фільтрі слабкі місця, через які просочуватиметься і потроху відмиватиме відкладення, що забилися з зовнішнього боку. Цей метод вичерпав себе, ми вже не пам’ятаємо коли востаннє чули про його застосування. Він досить важкий та довгий, тому застосовують альтернативи.

Другий.
Береться щось типу пожежного рукава діаметром максимально близьким до діаметра свердловини і на його кінець встановлюється звужений накінечник, задля збільшення тиску у свердловині. Рукав опускається вниз свердловини і фіксується за 2-3 метри від дна. Спочатку просто заповнюємо свердловину водою, а коли вона повністю заповнилася, створюємо різке збільшення тиску. Таким чином, стовп води в свердловині створює гідрозатвор, вода під великим тиском проникає через фільтр в затрубний простір руйнуючи шкаралупу, утворену з відкладень на зовнішньому боці фільтру.

Третій.
Це найпоширеніший і мабуть найдієвіший метод, щоправда його самостійне застосування неможливе, оскільки необхідне спеціальне бурове обладнання. Суть полягає у опусканні спеціальної трубної конструкції, дно якої заварене, але з боків циліндра знаходяться отвори. Інструмент фіксується лише на рівні фільтра, і з поверхні подається вода з великим тиском. Виходячи з отворів у різні боки в стінки фільтра, вона б’є по її осередках, провокуючи відшарування забруднень. У плані очищення фільтра це найефективніший спосіб. Якщо у випадку з пожежним рукавом ви ще паралельно потоком води з дна піднімаєте мул, пісок та інше сміття, комбінуючи чищення свердловини та фільтра, то в даному методі весь акцент йде на відновлення працездатності фільтра.

Метод №6 — опускання бурового інструменту з промиванням

Метод полягає в тому, що над свердловиною розміщується бурова установка, опускаються буровий інструмент та проводиться промивання свердловини. Напевно, з усіх методів цей у плані очищення стовбура свердловини найефективніший, оскільки навіть за наявності ущільнень буровий інструмент здатний їх зруйнувати та промити.

  Залишити заявку

  Залиште заявку і ми Вам зателефонуємо

  Зручний час для дзвінка: з до

  Всі поля обов'язкові для заповнення

  Вас проігнорували та залишили без уваги?

  Напишіть напряму директору:

  nabatian4ik@gmail.com

  та отримайте персональну знижку

   Задати питання

   Інфоцентр до Ваших послуг

   * - обов'язкові поля введення