На зв’язку 24/7

9.00 - 18.00

На зв’язку 24/7

Працюємо круглий рік

Обслуговування та діагностика свердловин. Виявлення несправностей

Свердловина на воду – це об’єкт інфраструктури ділянки, головним завданням якого є забезпечення вас водою безперервно цілий рік. Однак, як і все у цьому світі, вона має термін експлуатації. Саме для того, щоб збільшити термін служби свердловини і необхідно проводити регулярні заходи щодо її обслуговування.

Зазвичай обслуговування здійснюється сукупно з перевіркою та діагностикою насосного устаткування, надземного обладнання та фільтрів. У цій статті ми торкнемося теми свердловини і занурювального насоса, оскільки вони відносяться до підземної частини. Вплив наземного обладнання на стан води ми розберемо в наступній статті.

Обслуговування свердловин

 

Обслуговування свердловин – це комплекс заходів, що вживаються для здійснення контролю свердловинних характеристик, перевірки стану стовбура свердловини та обсадної труби.

Стан стовбура свердловини та обсадної труби, їх цілісність ми рекомендуємо перевіряти не частіше ніж 1 раз на 2 роки. Цей процес себе окупає, тому що при виявленні проблем можна відразу вжити заходів щодо їх усунення, отже проблеми не розвиваються, а свердловина служить довше. Оскільки це об’єкт, який знаходиться під землею, провести зоровий огляд немає можливостей, тому необхідно задіяти спеціальне діагностичне обладнання. У стовбур свердловини опускається камера з джерелом світла, а на поверхні фахівець через екран аналізує дані. При виявленні дефектів чи пошкоджень складається список рекомендаційних заходів із зазначенням можливих наслідків ігнорування результатів діагностики. Після завершення видається протокол проведених робіт.

 

Цікаво знати!
Якщо використовувалися високоякісні матеріали під час бурових робіт, то відсоток того, що можуть виникнути проблеми, занадто маленький. Проблеми якщо й виникають, то найчастіше у гарантійний період, у нас гарантія 5 років. Під час цього терміну рекомендується проводити діагностику не для того, щоб скористатися гарантією, а для виявлення проблем. Справа в тому, що обсадна труба проходить через процес виробництва, на якому працюють люди. Якщо труба отримала найменший брак, який непомітний на різних етапах перевірки, цей брак проявиться якраз протягом 5 років.


Рекомендується в комплексі робіт з обстеження свердловини також проводити контроль гідрологічних характеристик. Ці роботи стосуються не майбутніх серйозних поломок, яких допомагає уникнути відеодіагностика свердловини, а навпаки, контролюється поточний водозабір, його параметри. Проводиться замір дебіту, визначаються динамічний та статичний рівні. Дані записуються в журнал контролю та порівнюються з початковими характеристиками свердловини, а також з даними попередніх контрольних перевірок. Після кожного виміру оформлюється спеціальний звіт, який потім оформлюється в кінцевий, річний. Такі виміри проводяться з різною періодичністю. Ми рекомендуємо раз на квартал або раз на півроку, рідше на рік. У будь-якому випадку все залежить від типу свердловини та специфіки водоносного горизонту. Такі роботи не є багатовитратними і дозволяють контролювати водозабезпечення.
Зазвичай у пакеті з послугами разом із контролем характеристик є ще й контроль хімічного складу води. Фахівець на місці робить усі виміри, записи та порівняння, а після завершення цього етапу відбирає воду на хімічний аналіз та проводиться додатковий контроль ще й мінерального складу води.

Цікаво знати!
Контроль даних параметрів більше стосується підприємств промислового чи сільгосп призначення, а також об’єктів, які мають активне водокористування, ті, на роботу яких вплине зниження дебіту свердловини.
Наприклад, ви приватний домовласник, який має свердловину на дворі. Візьмемо середній дебіт 2 куб/год по Харкову. За ДСТУ ви у день на 1 особу витрачаєте 400 літрів води (взяли із запасом). Сім’я з 4-х осіб потребує 1,6 м.куб/добу + полив або непередбачене користування, візьмемо стільки ж, за підсумком 3-4 м.куб/добу вам вистачає з головою. Свердловина видає вам 48 м.куб/добу (2 м.куб/год*24 год=48 м.куб/добу). Так ось, для вас з вашою витратою 4 м.куб/добу не має значення свердловина дає 48, 40, 30 або 20 м.куб/добу, тому можливе зниження дебету на вас не позначиться ніяк, оскільки ваші потреби, як і раніше, задовільняються. У майбутньому, можливо, ви помітите деякі зміни, тому час від часу і необхідно проводити контроль, 1 разу на 3 роки буде достатньо. Ви просто більшу частину потужностей свердловини не експлуатуєте, тому й витрачати кошти на частий контроль вимірів не потрібно.

Рішення про проведення обслуговування свердловини добровільне, але важливо пам’ятати про те, що профілактичні роботи з витрат завжди дешевші, ніж капітальний ремонт свердловини, насосного та наземного обладнання

Неисправность скважины

 

Необхідність в періодичній діагностиці свердловини ми з’ясували, але буває безліч випадків, коли все ж таки несправності виникають. Це і свердловина, яка вже дісталася вам з ділянкою, це і небажання витрачати кошти на обслуговування, відсутність часу, можливостей, кваліфікованих фахівців та багато іншого.
Але ми тут не для того, щоб обговорювати причини, тут ми розберемо з вами наслідки. Відкриваємо вам шухляду Пандори, найчастіші випадки, з якими ми стикалися на своєму досвіді.

Якщо є несправність, то ви рано чи пізно помітите її вплив на стан води. Воно виявляється у:

Появі домішок у воді (пісок, дрібне сміття, осад)

Зміні кольору, смаку, аромату

► Зміні обсягу води

 

Джерела цих проблем можуть бути різними і можуть виникнути внаслідок природних або антропогенних (людських) факторів, помилок при бурінні та облаштуванні і терміном служби свердловини.

Під першим маються на увазі: кліматичні зміни, виснаження зон живлення підземних вод, усунення водоносних шарів та інше. Безумовно, природні зміни – це практично завжди наслідок діяльності людини, але не через пряму діяльність, а побічно.

Антропогенні фактори – це просто кажучи наслідок господарської діяльності, яка передбачає: буріння газових чи промислових свердловин, осушення кар’єрних полів, будівництво метрополітену та інше. Це істотно впливає на водоносні шари. На практиці ми стикалися як з падінням дебіту свердловини внаслідок такої діяльності, так і з виснаженням водоносних горизонтів.
На жаль так само як і з природними факторами, тут нічого не вдієш, рішення не існує, принаймні такі рішення не у ваших руках, це більш глобальні проблеми, тому сподіватимемося вони обійдуть вас стороною.

Помилки при бурінні та облаштуванні свердловини, як це не прикро визнавати, досить часте явище. Зазвичай це незнання, відсутність досвіду у буровиків і байдуже ставлення до роботи. Список того, що можна зробити не так при бурінні настільки великий, що ми точно не будемо, та й напевно не зможемо перерахувати його цілком, але деякі пункти ми наведемо:

► недостатня глибина свердловини;

► недотримання технологій;

► неправильне встановлення частин свердловини;

► низька якість обсадних елементів та фільтруючих колон;

► неправильний підбір насоса та наземного обладнання;

► економія на комплектуючих та витратних матеріалах;

► неякісна герметизація місця проходу труби у приямок тощо.

Захистити себе від людського фактора ви можете лише довірившись професіоналам, людям з досвідом роботи та знаннями у профільній сфері гідрогеології. Оскільки тільки люди, які мають такі якості, зможуть забезпечити вас якісно пробуреною і організованою свердловиною. Інший спосіб складніший – це самим вивчити питання та контролювати основні етапи буріння, АЛЕ, ми б не рекомендували вам витрачати на це свій час. Ви можете вивчати теорію скільки завгодно, але тільки ті, хто стикається кожен день з практичним застосуванням, зможуть повністю зрозуміти, як правильно пробурити свердловину, що в якій послідовності зробити, на яких глибинах і так далі.

Зверніть увагу, Бурова компанія H2O+ здійснює сотні робіт з буріння та облаштування свердловин щороку із застосуванням найякісніших матеріалів які доступні на ринку.

Ну і третє, заключне джерело несправностей – це час, а саме відповідний термін служби свердловини.
Щороку ми стикаємося з десятками, а то й сотнями свердловин, власники яких мають постійні скарги на якість чи кількість води. Переважна більшість із них – це люди, у яких старі свердловини, виконані за застарілими стандартами та з використанням недовговічних матеріалів.

У нашій статті про матеріали обсадних труб ми розповідали про те, що труби з металу та азбестоцементу мають термін служби в середньому до 20-30 років.

Металева труба іржавіє (навіть нержавіюча сталь) і надає істотний згубний вплив на воду в свердловині. Насос починає качати разом із водою дрібну іржу, яка відшаровується від внутрішньої стінки труби, а вода у своєму хімічному складі металізується. Але це лише частина проблем, з часом іржа розширює свою площу та глибину проникнення, руйнує стінки труби, в яких починають утворюватися невеликі отвори та тріщини. Через ці отвори в свердловину потрапляють пісок, глина та інші породи, які з часом замулюють вам свердловину, тобто забивають її. Згодом цей вплив вже буде помітно на дебеті свердловини. Він зменшиться, оскільки його стовбур потихеньку засипатиме.
Ось вам і простий приклад того, як час робить свою справу і у вас з’являються 3 найпоширеніші несправності: домішки у воді, зміна смаку та кількості.
Однак, час в основному відіграє роль для свердловин зі застарілих матеріалів, якісна харчова нПВХ труба, яка використовується зараз, не має недоліків на великій дистанції.

    Залишити заявку

    Залиште заявку і ми Вам зателефонуємо

    Зручний час для дзвінка: з до

    Всі поля обов'язкові для заповнення

    Вас проігнорували та залишили без уваги?

    Напишіть напряму директору:

    nabatian4ik@gmail.com

    та отримайте персональну знижку

      Задати питання

      Інфоцентр до Ваших послуг

      * - обов'язкові поля введення