На зв’язку 24/7

9.00 - 18.00

На зв’язку 24/7

Працюємо круглий рік

Матеріал труби для свердловини. Аналіз та порівняння

Вирішивши пробурити свердловину та забезпечити себе незалежним водопостачанням, багато хто замислюється над тим, який матеріал обсадної труби краще використовувати і чому віддати перевагу.

Від матеріалу з якого виготовлений свердловинний стовбур в цілому залежить довговічність свердловини та її безперебійна робота.
Тому, слід зі всією відповідальністю підійти до вибору обсадної колони, щоб мати уяву про те, що вам необхідно і на підставі цього поставити перед фірмою вимоги до своєї майбутньої свердловини.
Інвестуючи кошти у буріння свердловини, кожен розраховує на отримання довготривалого результату. Замовник більше не бажає повертатись до цього питання, а репутація бурової компанії тримається на якісно виконаних роботах та задовільненню водних потреб кожного клієнта.
Як правило, буріння свердловини на технічну або питну воду виконується в одну колону, яка одночасно є і експлуатаційною. Однак, бувають випадки, коли необхідно 2, рідше 3 колони, тоді, звісно, вартість погонного метра збільшується у ціні.

До використовуваних труб експлуатаційного обсаду висуваються високі вимоги, а саме:
► висока міцність і стійкість до деформацій протягом всього строку експлуатації (мінімум 20 років);
► повна герметичність стінок та з’єднань;
► несприйнятливість до корозії та негативному впливу хімічно активних елементів;
► екологічність – матеріал не повинен впливати на склад видобутої води;
► прямолінійність експлуатаційної колони.

Слід також враховувати основні параметри вибору обсадної труби:
► Матеріал виготовлення. Цей параметр визначає 2 головних моменти: вартість труб з роботою та довговічність свердловини;
► Спосіб з’єднання елементів колони. Вибір методу перш за все залежить від матеріалу, геометричних параметрів труб та глибини буріння. В будь-якому випадку з’єднання має бути повністю герметичним;
► Діаметр труби. З цим параметром все простіше. Ø125 мм більш ніж відповідає всім очікуванням. Він дає велику продуктивність свердловини, а внутрішній діаметр дозволяє підібрати будь який насос.

Тож, розглянемо типи застосовуваних матеріалів та їх характеристики.

Метал – міцність та довговічність.

Металеві труби представлені в двох варіантах:
Чавунні;
Сталеві, які можуть бути емальованими, оцинкованими, виконаними з нержавійки.

Дуже рідко для обсадження застосовують чавунні аналоги. Буровики їх практично не використовують, так як чавун дуже важкий і крихкий, його використання вимагає залучення додаткової спец. техніки і виникає багато необгрунтованих складнощів монтажу.
привет

Сталь – традиційний, перевірений роками матеріал для обсадної колони.

До позитивних сторін сталевих труб можна віднести:
► Жорсткість конструкції не залежно від глибини;
► Стабільність матеріалу – при контакті з водою сталь не виділяє шкідливих речовин.

Цікаво знати!
Деякі люди відносять до позитивних моментів ще: точне осьове центрування збірки і надійність міжтрубних стиків, проте це скоріше залежить не від матеріалу, а від обраного методу з’єднання; також до переваг відносять можливість обслуговування, проте це невірно, будь-яка свердловина, якщо вона зроблена правильно, добре обслуговується і це не залежить від матеріалу з якого зроблена труба.

Недоліки у сталі також є. Їх не так багато, але вони найістотніші, а саме:
► висока вартість матеріалу та висока вартість бурових робіт з використанням сталевих труб;
► корозія, формування іржі

Якщо з високою вартістю все зрозуміло і суперечок бути не може, то з корозією все зовсім по іншому. Існує багато думок і аргументів. Лабораторії стверджують, що утворена іржа не погіршує якість води і не підвищує рівень заліза в ній, це не зовсім так. Основна проблема полягає в тому, що в металі через ці процеси з часом, виникають отвори, через які в свердловину потрапляє не тільки пісок, який засмічує і засипає її, а й погана вода з верхніх горизонтів, таким чином погіршуючи хімічний склад води. Пісок з часом призводить до ризику виходу з ладу насоса.
До всього іншого, з часом, нарости корозії не дозволятимуть підіймати насос, якщо в цьому буде необхідність.
Добра половина замовників – це власники свердловин з металевими трубами, які прийшли в непридатні стан.

Металопрокат із захистом від корозії за ціною переверщує і так дорогі звичайні сталеві труби, а техніко-експлуатаційні особливості матеріалів ставлять під сумнів доцільність переплати.

Емальовані труби. Вони не використовуються буровиками взагалі, хоч їх покриття і попереджає появу корозії, проте вони дуже крихкі. Уникнути пошкодження не вдається ще й тому, що при виробництві таких труб використовується метал меншої товщини. Місця відколу і мікротріщин емалі – точки появи іржі.

Оцинковка. При регулярному контакті з водою на стінках труби утворюється оксид цинку – небезпечна для здоров’я речовина. Її допустимо використовувати тільки для свердловини на технічну воду, проте така труба обійдеться недешего та доцільність навіть технічної свердловини з оцинковки ми ставимо під сумнів.

Нержавіюча сталь. Має всі переваги сталевого металлопроката з ще більшою вартістю. Нержавійка, вочевидь, відрізняється наявністю протикорозійної стійкості, що позитивно позначається на її періоді експлуатації.

Висновки і порівняння в кінці статті.

Азбестоцемент – корозійна стійкість
Труби з азбестоцементу пройшли перевірку роками і в певний час були ледь не найкращим рішенням.

Матеріалу характерні деякі позитивні якості:
► не піддається корозії;
► нейтральний склад матеріалу, його компоненти не вступають у хімічні реакції з водою;
► низка вартість;
► строк служби в середньому більше 25-30 років;

Не дивлячись на деякі переваги, азбестоцементні елементи тепер досить рідко використовуються для обсаду свердловин, через його негативні якості.

До них можна віднести:
► Крихкість;
► Складність монтажу. Установка крихкої магістралі вимагає високої кваліфікації, а самі роботи виконуються за допомогою підйомної техніки. Іноді, що б позбутися від крихкості його стінки роблять товстими через що він стає більш важким і габаритним. Це викликає додаткові складності, а з ними і додаткові витрати;
► Відсутність різьблення. Секції магістралі з’єднуються між собою стик в стик – домогтися повної герметичності місць фіксації без різьблення практично неможливо. На практиці, протягом декількох років, через місця стиків просочується верховідка і псує воду в свердловині, а дрібний пісок з часом засипає її.

Висновки і порівняння в кінці статті.

Пластик – зносостійкий і доступний.
Нещодавно ринок обсадної продукції поповнився пластиковими трубами. Вони склали гідну конкуренцію традиційним сталевим трубам.

Переваги елементів з полімерів:
► несприйнятливість до вологи;
► довговічність;
► не впливають на хімічний склад води;
► простота встановлення і транспортування обумовлюється невеликою вагою;
► різьбове з’єднання забезпечує абсолютну герметичність стиків;
► економічність – вартість пластика досить низька в порівнянні зі сталлю та азбестоцементу.

Імовірний термін служби водної магістралі з полімеру – мінімум 50 років. Це стверджують сертифіковані лабораторії, а також це середня гарантія заводів виробників.
До мінусів пластику, як матеріалу, можна віднести: вплив ультрафіолетових променів і низьку морозостійкість. Однак, оскільки цей матеріал використовується для виготовлення обсадної колони, яка функціонує перебуваючи під землею, на неї ці мінуси не поширюються.
До мінусів також відносять і низьку міцність. Частково це вірно, але тільки для труб з товщиною стінки ≤ 5 мм, у всіх інших випадках міцність досить висока, для використання пластикових труб в глибоких свердловинах. Труби з нПВХ володіють високим модулем пружності, що дозволяє їм витримувати великі навантаження.

Висновки. Який матеріал краще?
Відповідь на це питання, на нашу думку досить просте – пластик нПВХ. Його переваги перед іншими матеріалами на обличчя. Висока вартість металу і його корозійність, азбестоцемент з його крихкістю і неможливістю герметичного стикування елементів або пластик, матеріал який доступний за ціною, довговічний, герметичний і безпечний.
Так, якщо ви бажаєте, ми можемо приїхати і зробити вам свердловину з металевих труб, але чи варте воно того? Якщо все ж варте, то ми з радістю надамо вам знижку через 10-15 років на нову свердловину з пластикової обсадної труби.
Ми не прагнемо заробити на вас побільше, ми прагнемо зробити свою роботу так, щоб потім не повертатися і не переробляти.

    Залишити заявку

    Залиште заявку і ми Вам зателефонуємо

    Зручний час для дзвінка: з до

    Всі поля обов'язкові для заповнення

    Вас проігнорували та залишили без уваги?

    Напишіть напряму директору:

    nabatian4ik@gmail.com

    та отримайте персональну знижку

      Задати питання

      Інфоцентр до Ваших послуг

      * - обов'язкові поля введення